Je Ježíš ta jediná cesta k záchraně?

wayObčas slyšíme od lidí námitky proti křesťanské víře, že záchrana je možná jenom skrze Ježíše. V naší pluralitní společnosti je předpokládána tolerance, či vlastně přímo požadována a koncept náboženské svobody (která dovoluje všechna náboženství) je něco, co je často vykládáno nesprávně a je tím myšleno, že tak nějak všechna náboženství jsou stejně pravdivá.

Někteří tvrdí, že všechny cesty vedou k Bohu, jakoby sami všechny ty cesty už prošli a vrátili se zpět od cíle. Tito lidé nejsou tolerantní k úzkoprsým věřícím, kteří uznávají jen jednu cestu a tito lidé protestují proti evangeliím, která považují za útočný pokus změnit víru druhých lidí. A přece právě oni chtějí změnit víru těch, kteří věří jen v tu jedinou cestu.

Jak je to doopravdy - učí evangelium, že Ježíš je skutečně jediná cesta k záchraně?

JINÁ NÁBOŽENSTVÍ

Většina náboženství je výlučná. Ortodoxní židé tvrdí, že jsou na správné stezce. Muslimové tvrdí, že mají to nejlepší zjevení od boha. Hinduisté věří, že mají pravdu a budhisté věří v to, co věří, což není překvapující, protože se rovněž domnívají, že mají pravdu. I moderní pluralisté věří, že pluralizmus je správnější než jiné ideologie.

Všechny stezky nevedou k tomu stejnému Bohu. Různá náboženství dokonce popisují různé bohy. Hinduisté mají mnoho bohů a popisují záchranu jako návrat k nicotě - zajisté jiný cíl než mají muslimové, kteří dávají důraz na monoteismus a nebeské odměny. Ani hinduisté ani muslimové by rozhodně nesouhlasili, že jejich cesta vede ke stejnému cíli. Raději budou bojovat, než by změnili názor a západní pluralisté byli jimi zamítnuti jako povýšenci a uniformní.

My věříme, že křesťanský evangelismus je pravdivý, přičemž nikoho nenutíme, aby tomu věřil. Tak jak to chápeme, víra vyžaduje, aby lidé měli svobodu nevěřit.

Jenže, i když trváme na tom, že lidé mohou věřit či nevěřit podle vlastního uznání, neznamená to, že věříme, že všechny víry jsou pravdivé. Nechat jiné lidi věřit jak si přejí ještě neznamená, že my bychom měli přestat věřit, že Ježíš JE ta jediná cesta k záchraně.

BIBLICKÉ POHLEDÁVKY

Ježíšovi první následovníci nám říkají, že Ježíš sám tvrdil, že je ta jediná cesta k Bohu. Řekl: Jestliže mě nebudete následovat, nebudete v království božím. (Mat 7:26-27) Jestli mě odmítnete, nebudete se mnou na věčnost. (Mat 10:32-33)

Ježíš řekl, že Bůh “svěřil všechen soud synovi, aby všichni ctili syna jako ctí otce. Ten, kdo nectí syna, nectí otce, který ho poslal.” (Jan 5:22-23) Ježíš prohlásil, že je ta jediná cesta k záchraně a ten, kdo odmítne jeho, odmítne Boha.

“Já jsem to světlo světa”, říká (v Janovi 8:12). “Já jsem ta cesta, pravda a život. Nikdo nepřijde k otci jinak, než skrze mně. Jestliže mě opravdu znáte, znáte také mého otce.” (Jan 14:6-7) Lidé, kteří tvrdí, že jsou i jiné cesty se mýlí, řekl Ježíš.

Petr byl stejně otevřený, když řekl židovským vůdcům, že - “Není v nikom jiném záchrana; není pod nebem jiné jméno, odhaleno lidem, v němž bychom mohli být zachráněni.”

Pavel také jasně řekl, že lidé, kteří neznají Ježíše jsou “mrtví v jejich přestupcích a hříších.” (Ef 2:1) Nemají žádnou naději přes jejich náboženskou víru - neznají Boha. (verš 12) Je jen jediný prostředník - pouze jedna cesta k Bohu. (I Tim 2:5) Ježíš je to výkupné, které všichni potřebujeme. (I Tim 4:10) Kdyby existoval jakýkoliv jiný zákon nebo jiná cesta, která slibuje záchranu, Bůh by ji byl použil. (Gal 3:21)

Jedině skrze Ježíše přišlo smíření s Bohem. (Kol 1:20-22) Pavel byl povolaný, aby šířil dobrou zprávu mezi národy. On řekl, že jejich náboženství je bezcenné. (Praktiky 14:15) Jak se říká v dopise Hebrejcům: Ježíš není pouze lepší cesta - je efektivní tam, kde ty ostatní nejsou. (Heb 10:11) Je to buď a nebo, nikoliv jedna z možností.

Křesťanské učení o exkluzivní záchraně je založené na tom, co říkal sám Ježíš a na tom, co nás učí písmo. A to je pevně spojené s tím, kdo Ježíš je a s naší potřebou milosti (grace).

NAŠE POTŘEBA MILOSTI (GRACE)

Bible říká, že Ježíš je boží syn v unikátním smyslu. Jako Bůh v lidské podobě položil život za naši záchranu. Před svou smrtí se modlil za jiný způsob, ale žádný jiný nebyl. (Mat 26:39) Záchrana se nám dostane pouze tak, že Bůh vstoupí do lidského světa a nese důsledky našich hříchů a tím nás osvobodí od hříchu - je to jeho dar nám.

Většina náboženství učí, že nějaká forma práce je cesta k záchraně - vyslovování správných modliteb, dělání dobrých skutků v naději, že to postačí. Učí, že lidé mohou být dostatečně dobří, pokud se budou hodně snažit. Na druhé straně křesťanství učí, že všechno, co potřebujeme je milost, protože nikdy nemůžeme být dostatečně dobří, ať se snažíme sebevíc a děláme cokoliv pro naše vylepšení.

Je nemožné, aby byly oba způsoby správné. Doktrína o milosti (grace) učí, že ať se nám to líbí nebo ne, neexistuje žádná jiná cesta k záchraně.

 

Autor: Joseph Tkach
Zdroj:
Grace Communion International

 

Czech English French German Polish Russian Slovak

  Novinky

 

14/03/2014, 19:47
demonicka-hudba-v-cirkviVe světě biologie jsme seznámeni s příkladem žáby, kterou když vhodíme do horké vody, okamžite vyskočí. Ovšem, jestliže dáme tutéž...
11/01/2014, 14:58
verime-bibli-anebo-ji-bereme-jako-hezkou-ale-ponekud-nepresnou-snusku-pribehuDnešní lidé by se dali rozdělit zhruba do těchto kategorií: Ti kteří v Boha nevěří vůbec a snaží se v sobě i myšlenku na Jeho...
04/12/2013, 23:01
je-bible-stale-jeste-aktualni-pro-moderniho-clovekaTuto otázku může člověk slyšet v mnoha různých podobách a kombinacích, protože Bible je  stále ještě nejprodávanější knihou na světě,...
21/08/2013, 22:40
180-movieDokumentární film k zamyšlení s českými titulky o potratech a Holokaustu. České titulky se mohou zapnout pod ikonou "CC" v dolní...
08/08/2013, 00:15
buried-treasure-live-before-you-dieKaždý z nás má v sobě od Boha nějaký dar a potenciál. Často ho ale kvůli strachu nevyužijeme. Stále je ale ještě čas to...
19/06/2013, 22:24
hledani-perfektni-cirkveExistuje takový starší vtip, který tvrdí, že jestli hledáte perfektní církev a najdete ji, nepřidávejte se k ní - protože ji...
19/06/2013, 00:02
pekloPřemýšlel jsi někdy nad tím, co s tebou bude, až fyzicky zemřeš? Končí život fyzickou smrtí? Existuje ještě něco po smrti? Existuje...
28/04/2013, 16:18
je-to-co-vychazi-z-nasich-ust-reprezentativni-pro-nase-mysleniVzhledem k tomu, že jsem se v České republice jednak narodila, vyrostla a nyní tam dost často pobývám, mohu svá tvrzení podpořit lety...
11/04/2013, 19:51
proc-nemohou-neverici-chapat-bibliMluv, Pane, tvůj služebník slyší - I Samuel 3:9 Dnes, kdykoliv se člověk otočí, slyší nějaký další nesmyslný „výklad“ Písma. Odkud...

  napište nám

 

Potřebujete modlitbu?

Chtěli byste se nás na něco zeptat?

Opište kod z obrázku